Yolda Dinlemeniz İçin 10 Enfes Parça Önerisi

Gizli Cennet Akçakese

Akbük Koyu: Kendinizi Turkuazın Sakinliğine Bırakın

Amsterdam: Özgürlüklerin Mistik Şehri

Amsterdam: Özgürlüklerin Mistik Şehri

YURTDIŞI 13 Mart 2017
272 Görüntüleme

İlk duyduğumuzda aklımıza rengarenk laleleri, yel değirmenlerini ve uçsuz bucaksız su kanallarını getiren, Avrupa’nın özgürlükler ülkesi olarak bilinen liman ülkesi Hollada Cumhuriyeti’nin başkentidir Amsterdam.

84 km’lik bu küçük harikalar diyarına adım attığınız anda mistik bir masal içerisine aniden düşmüş gibi hissetmeniz muhtemel. Rengarenk lale bahçelerini görebilmek için ideal seyahat tarihinin bahar ayları olduğu söylense de Ocak ayında yaptığım seyahat şehirde muhteşem bir kış haftası geçirmeme sebep oldu. Eğer şöyle hafif puslu bir havada sıcak bir kahve alıp önünüzden akan kanalı dinlerken bir şeyler okumak ne iyi olurdu diyorsanız kışın Amsterdam’a seyahat etmek oldukça iyi bir fikir.

Hava alanı şehir merkez istasyonuna (Central Station) Trenle 15-20 dakikalık bir mesafede yer alıyor. Hava limanının içinden bineceğiniz trenle Central Station’a rahatlıkla ulaşmanız mümkün. Central Station’dan ise şehrin her noktasına tramvay yada otobüs yardımı ile seyahat edebilirsiniz. Biz seyahatimizin ilk günü konaklayacağımız otelden almış olduğumuz adres bilgisi ile Central Station’dan tramvay vasıtasıyla otelimize rahatlıkla ulaştık. Burada hatırlatmak isterim ki Amsterdam bisikletle yada yürüyerek rahatlıkla gezilebilecek oldukça küçük bir şehir. Biz de otelimizin Central Station’a aslında yürüme mesafesinde olduğunu sonraki günlerde anladık:)

Konaklama;

Amsterdam’a bir tura katılmadan bireysel olarak gidecek ziyaretçiler Dam Meydanı (Dam Sequare) Asterdam Merkez İstasyonu (Central Station) Müzeler Bölgesi (Musemplain) gibi bölgelerden birinde konaklayarak şehrin görülmesi gereken tüm noktalarına yürüyerek yada bisikletle ulaşabilirler. Biz seyahatimizi bir otel rezervasyon sitesinden gerçekleştirerek geceliği ortalama 100 TL’ye kahvaltı dahil konaklama yapmıştık. Otelimiz Singel kanalında Dam meydanının hemen 2 sokak arkasındaydı. Bu nedenle tatilimiz boyunca hemen her yere yürüyerek ulaştık.

Ulaşım;

Amstardam ulaşım konusunda oldukça rahat bir şehir. Bisiklet kullanımının yaygın olduğu şehirde yapmamanız gereken tek şey bisiklet yolcularına ayrılan yollarda yürümek çünkü şehirde bisikletlerin geçiş üstünlüğü bulunmakta ve size neredeyse çarpana kadar üzerinize sürebilmektelerJ Amsterdam’da 4 adet tramvay hattı mevcut olup tramvay şehri gezmeniz için en kolay yöntemlerden biri. Bunun dışında tren otobüs metro feribot gibi seçeneklerde var. Ulaşım için iki adet yolcu kartı mevcut. Bunlardan biri OV Chipkaart bu kart bizim İstanbul Kart mantığı ile hemen hemen aynı dilediğiniz kadar yükleme yapıp kullanabiliyorsunuz diğeri ise GVB Day Passes Ulaşım Kartı bu kart ise 24 saatten 7 güne kadar değişik süreler için edinilebiliyor. Her iki kartla da şehir içindeki tüm ulaşım araçlarını kullanabilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken şey ulaşım araçlarına binerken de inerken de kartınızı pembe okuyuculara okutmanız gerektiği. Bu kartları metro istayonlarından havalimanından marketlerden vb. edinmeniz mümkün.

Görülecek Yerler;

  • Rijksmuseum (Devlet Müzesi):Museumplain bölgesinde yer almaktadır. Amsterdam’ın en çarpıcı ve görkemli müzesidir. Birçok Rembrandt tablosunu barındırır.
  • Van Gogh Museum: Museumplein bölgesinde yer almaktadır. Yüzlerce resim çizim ve taslağa ev sahipliği etmekte olan Amsterdam’ın en önemli müzelerinden biridir.
  • Anne Frank Museum: Anne Frank  Amsterdam’ın en çok bilinen karakterlerinden biridir. Ailesi ile birlikte Alman Nazi baskısına dayanamayarak Hollanda’ya kaçmış ancak savaşın buraya sıçraması ile şuan müzeye çevrilen evinde tam iki yıl saklanmıştır. O zamanlarda tutmuş olduğu günlüğün ortaya çıkması ile ev müzeye çevrilmiştir.
  • Rembrandthuis Museum (Rembrandt Evi): Ressam Rembrandt bu evde yaklaşık 20 yıl yaşamıştır.
  • Madame Tussauds Museum: Dam meydanında yer alan müze çok sayıda balmumu heykele ev sahipliği yapmaktadır.
  • Jordaan Caddesi: Çiçekli balkonları ile kanal boyunca sıralanan binalar ve kanal kenarlarındaki keyifli kafelerle ünlüdür.
  • De Wallen ya da Red Light District: Ünlü Kırmızı Işık Bölgesi şehrin tam merkezinde Dam Meydanı’nın hemen yakınında yer almaktadır.
  • De Oude Kerk Kilisesi: Red Light District’gte yer alan kilise 1300’lü yıllarda inşa edilmiştir.
  • Şehre Yakın Kırsallar;Central Station’dan otobüsle ulaşım sağlayabileceğiniz bu muhteşem kırsallar rengarenk kapıları ve pencereleri olan mimik  evleri ile geleneksel Hollanda yaşam sitilini yakından görebilme imkanı sunuyor. Bu kırsallara Centrel Station’dan otobüs vasıtasıyla ulaşabilirsiniz. Burada hatırlatmak isterimki şehir içerisinde kullanılan kartlar bu kasabalara giden otobüslerde geçerli değil istasyon içerisindeki EBS ofislerinden gidiş dönüş bilet almanız gerekiyor.

Volendam: Amsterdam’a en yakın mesafede bulunan balıkçı köyüdür. 110 veya 312 nolu hatlar ile Central Station’dan Volendam’a gidebilirsiniz. Burada deniz mahsullerinin tadını çıkaracağınız bir öğle yemeğini mutlaka yiyin. Bu küçücük kasaba’nın en kendine has özelliği ise her biri bir çiçekçi vitrinini andıran evlerinin camları.  Kasabadaki tüm evlerin sokağa bakan penceresi birbirinden güzel çiçeklerle süslenmiş durumdaMarken: Buraya Central Station’dan 111 No’lu otobüs ile yaklaşık yarım saatte ulaşabileceğiniz gibi Volendam üzerinden yaklaşık 30 dakika yada saat başı kalkan feribot ile yaklaşık yarım saatte ulaşabilirsiniz Burada en ilgi çekici nokta tarihi tahta ayakkabı üreticisidir.

Zaanse Schans: Buraya kadar gelmişken yine Central Station’dan bineceğiniz 391  nolu otobüste 1 saatte ulaşabileceğiniz girişindeki çikolata fabrikası nedeni ile mis gibi kakao kokan ve görkemli yer değirmenlerini yakından görebileceğiniz bu kasabaya uğramadan dönmek olmaz.

Yapmadan Dönmeyin;

Şehre tüm büyüyü katan ve şehir merkezinen bir yelpaze gibi uzanan kanallarda bir bot gezisi yapın

Gouda peyniri alın

Vondelpark‘ta çimenlere yayılın

Rembrandtplein Dam Sequare ve Leidseplein meydanlarını görün

Heineken Experience’te bira yapımını izleyin

Eğer doğru mevsimdeyseniz Keukenhof Flower Fields lale tarlalarına gidin

Açıkhava ve çiçek pazarlarını gezin

Coffe Shoplar’da bir kahve molası verin

Onlarca farklı temalı müzelerin gezebildiğiniz kadarını gezin

Sonraki durakta görüşmek üzere mutlu kalın. 🙂

 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

İlginizi Çekebilir
Bunlar da var!
Ukrayna’ya Vize Kalkıyor

Ukrayna’ya Vize Kalkıyor

6 Mart 2017
292 Görüntüleme
Brugge: Ortaçağ’dan kalma bir masal şehri

Brugge: Ortaçağ’dan kalma bir masal şehri

13 Mart 2017
205 Görüntüleme
Gizli Cennet Akçakese

Gizli Cennet Akçakese

13 Mart 2017
408 Görüntüleme
Amsterdam: Özgürlüklerin Mistik Şehri

Amsterdam: Özgürlüklerin Mistik Şehri

13 Mart 2017
272 Görüntüleme
Yolda Dinlemeniz İçin 10 Enfes Parça Önerisi

Yolda Dinlemeniz İçin 10 Enfes Parça Önerisi

14 Mart 2017
288 Görüntüleme
Son Moda Doğu Ekspresi İle Kars Yolculuğu

Son Moda Doğu Ekspresi İle Kars Yolculuğu

12 Mart 2017
221 Görüntüleme
Masallar Ülkesi İzlanda

Masallar Ülkesi İzlanda

7 Mart 2017
780 Görüntüleme
Avrupa da vizesiz nereye gidebilirim?

Avrupa da vizesiz nereye gidebilirim?

12 Mart 2017
217 Görüntüleme